Wydarzenia c.d

Wydarzenia c.d

Golec uOrkiestra – kolędowanie z Janem Pawłem II

Kolędowanie z Janem Pawłem II  jest czymś zupełnie unikatowym. Jest to zbiór najbardziej lubianych bożonarodzeniowych kolęd i pastorałek i także brawurowy projekt, w którym, dzięki technologii, udział bierze nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II. Istotą przedsięwzięcia jest połączenie dźwiękowego zapisu kolęd, które śpiewał, z kolędami w wykonaniu muzyków z Milówki. W efekcie słuchacze odnoszą wrażenie, jakby Święty Jan Paweł II kolędował z Golec uOrkiestrą.

miejsce: Centrum Spotkania Kultur Lublin

data: 08.01.2022r.

godzina: 18:00

 

Festiwal roślin owadożernych ( Atak Gigantów )

 Festiwal Roślin Owadożernych zawita do Szczecina, Łodzi i Lublina! W programie największej na świecie żywej wystawy wyjątkowe pokazy, prelekcje, a przede wszystkim szaleństwo różnych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Wejdź do niesamowitej, magicznej krainy roślin owadożernych!

miejsce: Targi Lublin

data: 26-27.03.2022r.

godzina:

  • Sobota – od 10:00 do 18:00
  • Niedziela – od 10:00 do 17:00

 

Koncert – Queen symfonicznie 

Niezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu Queen symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry Alla Vienna już od 7 lat zachwycają fanów twórczości legendarnej grupy. To dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, z najwspanialszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetni także występ solisty – śpiewającego aktora – wcielającego  się w rolę Freddiego Mercury’ego. Zespół wystąpi z najnowszym programem, do  którego włączono m.in “One Vision”, “Under Pressure” oraz wyjątkową  kompozycję “Barcelona”, którą Freddie Mercury nagrał wraz z hiszpańską  śpiewaczką operową Montserrat Caballe. W drugiej części gościnnie wystąpi  również gitarzysta solowy.

miejsce: Centrum Spotkania Kultur Lublin

data: 12.03.2022r.

godzina: 19:30

Paweł Domagała – Wracaj Tour

Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów młodego pokolenia. Od kilku lat z powodzeniem realizuje także pasję, która jest mu bliska od dzieciństwa – muzykę. Dzięki temu możemy zobaczyć go nie tylko na deskach teatralnych czy szklanym ekranie, ale również na kolejnych koncertach. Paweł Domagała przebojem „Jestem tego wart” wdarł się na polską scenę muzyczną. Po sukcesie płyt „Opowiem Ci o mnie” i „1984” oraz wielu wyprzedanych koncertach po raz kolejny przychodzi do nas z dużą porcją wzruszeń i dobrej energii.

miejsce: Centrum Spotkania Kultur Lublin

data: 05.06.2022r.

godzina: 19:00

KIZO ( Jeszcze 5 minut tour )

Król balu powraca po całej serii jesiennych wyprzedanych koncertów! KIZO wyrusza w drugą część premierowej trasy klubowej z nowym albumem „Jeszcze 5 minut”. Artysta zaprezentuje takie hity jak „Disney”, „Król Balu”, „Pogo” czy „OXA”. Na koncertach bez wątpienia nie zabraknie też trochę starszych utworów jako przerywniki w podróży po nowej twórczości założyciela marki MyToSukces. Pierwszy koncert na trasie w Lublinie odbędzie się 21-ego stycznia w klubie Serce.

miejsce: klub Serce, Krakowskie Przedmieście 40, Lublin

data: 21.01.2022r.

godzina: 18:30

Tagi: ,

Wydarzenia

Intensywne warsztaty tanga Argentyńskiego od podstaw

miejsce: Centrum Spotkania Kultur

data: 27 grudnia 2021

godzina: 18.00

Lubelskie Stowarzyszenie Tanga zaprasza na bezpłatną pokazową lekcję podstaw tanga argentyńskiego. Warsztaty przeznaczone są dla osób chcących rozpocząć naukę tanga argentyńskiego. Program warsztatów obejmuje swoim zakresem doskonalenie podstaw tanga argentyńskiego, technikę ruchu i sekwencje w tangu argentyńskim oraz zapoznanie z najpopularniejszymi wykonawcami tanga. Nauczysz się fundamentalnych elementów tanga argentyńskiego, a przede wszystkim: kontaktu w parze (prowadzenia/podążania), techniki chodzenia i obrotów.

Warsztaty z robienia pizzy dla dzieci

miejsce: Trybunalska City Club

data: 27 grudnia 2021

godzina: 18.00

Idealny moment dla zachęcenia i obudzenia pasji w młodych ludziach.

Noworoczna Gala Operetkowo-Musicalowa

miejsce: Centrum Spotkania Kultur

data: 1 stycznia 2022

Czy może być coś piękniejszego niż uczucia wyrażane tańcem, muzyką i śpiewem? Przed nami niezapomniana podróż muzyczna przez najpiękniejsze historie miłosne operetki i musicalu.

Kabaret Moralnego Niepokoju

miejsce: Centrum Spotkania Kultur

data: 14 stycznia 2022

godzina: 20.30

Najnowszy programu Kabaretu Moralnego Niepokoju trwa około dwóch godzin i przez właśnie tyle czasu można zapomnieć, że jest coś takiego jak jakaś pandemia.

Koncert Sylwii Grzeszczak

miejsce: Centrum Spotkania Kultur

data: 10 luty 2022

godzina: 20.00

Sylwia Grzeszczak to wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Znana jest z niezwykłego głosu oraz umiejętności gry na pianinie, których połączenie z wielką gracją i niebywałą łatwością przekuwa w kolejne hity.

Tagi: ,

Ważne osoby dla Lublina

Władysław Łokietek

Król Polski, któremu zawdzięczamy nadanie praw miejskich. To właśnie on nadał Lublinowi 15 sierpnia 1317 roku akt lokacyjny.  Zawdzięczamy Łokietkowi wytyczenie nowych granic miasta. Lublin stał istotnym punktem na europejskiej mapie gospodarczej i kulturowej. Łokietek zadbał także o dobrobyt mieszkańców, zwalniając ich na 20 lat z podatków, a na zawsze – z płacenia ceł. Upamiętniliśmy go obchodząc 600-lecie Lublina i nazywając jego imieniem plac położony w samym sercu miasta.

Jan Kochanowski

Jest największym polskim poetą czasów renesansu, a także częsty gość w Lublinie. W swojej poezji podkreślał piękno naszego miasta i Ziemi Lubelskiej. Zagorzały polityk, zabierający głos podczas posiedzeń sejmów szlacheckich w Lublinie. Darzył dużą sympatią nasze miasto, które odwdzięczyło mu się pomnikiem oraz wizerunkiem wykonanym w technice sgraffito na kamienicy przy Rynku 19.

Święty Jan Paweł II

Od roku 1954 Karol Wojtyła, wykładał etykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę, związaną z regularnymi dojazdami z Krakowa, rozpoczynał jako młody ksiądz, kontynuował jako biskup i arcybiskup, a zakończyło ją dopiero wstąpienie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w roku 1978 r. Miał tu wielkie grono uczniów i przyjaciół. Do Lublina powrócił w 1987, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski, a pamiętna msza na osiedlu Czuby zgromadziła wtedy ponad milion osób. W 1997 r. Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

Krzysztof Cugowski

Urodził się 30 maja 1951 roku w Lublinie. W 1969 roku założył zespól o nazwie Budka Suflera, do którego dołączył Romuald Lipko. Mimo, że zespół zakończył działalność kilka lat temu, Krzysztof Cugowski realizuje nowe projekty artystyczne i koncertuje m.in. z synami muzykami: Piotrem i Wojciechem.

Beata Kozidrak

Urodzona w Lublinie, piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka oraz wokalistka zespołu Bajm. Całe dzieciństwo i młodość spędziła w kamienicy przy Grodzkiej 36. Ukończyła III LO im. Unii Lubelskiej.

Urszula

Urodziła się 7 lutego 1960 roku w Lublinie. W 1977 zdobyła Złoty Samowar na XIII Festiwal Piosenki Radzieckie w Zielonej Górze. W 1982 nawiązała współpracę z Budką Suflera, śpiewając przeboje, takie jak „Luz blues, w niebie same dziury ”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król” czy „Powiedz, ile masz lat”. W zespole poznała Stanisława Zybowskiego , który stał się głównym kompozytorem jej piosenek (np. hitu „Rysa na szkle”). W 1990 wyleciała na cztery lata do USA, po powrocie do Polski nagrała hardrockową płytę pt. Biała Droga, którą sprzedano w nakładzie 800 tys. egzemplarzy i którą promowała przebojami „Na sen” i „Konik na biegunach”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi: , ,

Historia Lublina

Początki Lublina

Początki Lublina zależy wiązać z XI wiekiem i osiedlem o nazwie Czwartek (nazwa tego wzgórza zaczerpnięta została od jarmarków, które odbywały się w czwartki). Na przełomie XII i XIII stulecia osada zyskała na znaczeniu ze względu na swoje położenie na terenach ówczesnego państwa polskiego i zorientowanej na wschód polityki książąt piastowskich. Pomogło to w przenikaniu się wpływów kulturowych i kontaktów handlowych, które później rzutowały na oblicze i rozwój miasta.

Nadanie praw miejskich

Prawa miejskie Lublin uzyskał jeszcze za czasów Bolesława Wstydliwego (około 1257 roku), jednak nie zachował się akt lokacyjny. Jednak za panowania Władysława I Łokietka, 15 sierpnia 1317 roku po raz kolejny Lublin uzyskał prawa miejskie. W tym czasie dokonano reorganizacji miasta. Układ urbanistyczny zaczął odbiegać od typowego, szachownicowego układu miast średniowiecznych. Przypuszcza się, że jest to następstwo włączenia w jego przestrzeń dawnej osady miejskiej.

Przez długi czas miasto było przede wszystkim przygranicznym centrum władzy państwowej i administracji kościelnej. Przełomowe znaczenie dla jego rozwoju miała unia polsko-litewska z 1385 roku zawarta w Krewie. Lublin wówczas znalazł się na styku trzech stref gospodarczych oraz na szlaku łączącym stolice dwóch państw jagiellońskich – Krakowa i Wilna. Od tej pory Lublin stał się jednym z najświetniejszych ośrodków miejskich rozległego państwa polsko-litewskiego, położonym w jego geograficznym, gospodarczym i politycznym centrum.

Unia polsko-litewska

Jednym z największych dokonań Jagiellonów było zawarcie 1 lipca 1569 roku w Lublinie unii polsko-litewskiej. Było to ważne wydarzenie na arenie międzynarodowej, które wyznaczało kształt polityczny państwa. Podpisanie oraz zaprzysiężenie nastąpiło na Zamku Lubelskim. Unia łączyła Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie w jeden organizm państwowy – Rzeczpospolita Obojga Narodów, w której rządził jeden monarcha. Od tego momentu wspólna była polityka zagraniczna i moneta, odrębne zaś skarb, administracja, sądownictwo i wojsko.

Wielokulturowość i wieloreligijny Lublina

Lublin położony jest na pograniczu kulturowym wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Istniejące tu jeszcze we wczesnym średniowieczu szlaki handlowe sprawiły, że przez wieki miasto tworzyło barwną, wielokulturową i wieloreligijną społeczność. Mieszkali tu Rusini, Żydzi, Niemcy, Turcy, Ormianie, a także Szkoci, Francuzi, Grecy, Holendrzy i Anglicy. Warto wspomnieć o dużej roli kulturowej, którą odegrali Włosi. Ich dokonania widoczne są do tej pory w wystroju architektonicznym niektórych kościołów okresu renesansu i baroku.

W XVI i XVII wieku miasto było głównym ośrodkiem  reformacji – działała tu jedna z ważniejszych gmin braci polskich. Koniec wieku XVII i XVIII to okres, kiedy rozkwit przeżywa społeczność Rusinów. Zamieszkiwali oni te tereny już od średniowiecza, zaś w 1588 roku powstało w Lublinie bractwo cerkiewne.

Żydzi byli najsilniejszą grupą społeczną tuż obok Polaków. Pierwsze wzmianki o lubelskiej gminie żydowskiej pochodzą z drugiej połowy XV wieku. Już w XVI znaczeniem i zasobnością dorównywała niemal gminom krakowskiej i lwowskiej. Oprócz akademii talmudycznej i jednej z pierwszych na ziemiach polskich hebrajskich drukarni, od 1580 roku oficjalnie urzędował w Lublinie żydowski „Sejm Czterech Stron Świata”. Okres II wojny światowej i likwidacja dzielnicy żydowskiej wraz z synagogami i kirkutami, sprawiły, że do dziś zachowała się jedynie część obiektów świadczących o codziennym życiu, kulturze i obyczajach Żydów.

Okres zaborów

Jednym z najcięższych momentów dla Polski był właśnie okres zaborów. Znaczne zubożenie mieszkańców miasta przyniosły początki rządów austriackich i związanych z tym kontrybucji.  W 1809 miasto zostało włączone do Księstwa Warszawskiego natomiast w 1815 stało się częścią Królestwa Kongresowego w zaborze rosyjskim. Po powstaniu listopadowym miasto dotknęły represje, przemysł i handel podupadły, a cenzura skutecznie hamowała rozwój życia kulturalnego. Ożywienie przyniosły dopiero lata 60. W tym czasie miasto stało się ważnym ośrodkiem władzy Rządu Narodowego. W roku

  •    1873 ludność miasta wynosiła 28,9 tys., a w 1897 wzrosła do 50,2 tys.
  •    1877 zbudowano pierwsze połączenie kolejowe oraz powstała dzielnica przemysłowo-handlowa

Nastąpiły także widoczne przeobrażenia w stosunkach społecznych – powstała warstwa zamożnej burżuazji. Formował się kształt urbanistyczny miasta – rosły dysproporcje między bogatym śródmieściem a dzielnicami położonymi na peryferiach. Lato 1915 roku przyniosło koniec rządów rosyjskich w mieście, jednak rabunkowa polityka władz austro-węgierskich odbiła się to na stanie gospodarczym i przemysłowym Lublina. W listopadzie 1918 roku właśnie w naszym mieście Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego ogłosił swój manifest.

II wojna światowa

Niemcy wkroczyli do Lublina 18 września 1939 roku. Już w listopadzie rozpoczęły się pierwsze aresztowania, łapanki, wysiedlenia i egzekucje. Symbolem okupacji stało się więzienie na Zamku oraz siedziba gestapo „Pod Zegarem”, w roku 1941 rozpoczęto budowę wielkiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Zamieszkujących w Lublinie Żydów hitlerowcy zamknęli w getcie, które obejmowało znaczną część dzielnicy żydowskiej. W kwietniu 1942 roku zostali wywiezieni do obozów zagłady w Treblince, Sobiborze, Bełżcu i na Majdanek. Liczbę ofiar tego ostatniego szacuje się na około 360 tys., z czego 40% to ludność żydowska. Lubelskie „miasto żydowskie” zostało doszczętnie zniszczone.

Od początku wojny Lublin był ważnym ośrodkiem dla tworzenia się struktur ruchu oporu. W 1944 roku jednostki Armii Krajowej i Armii Ludowej wzięły udział w walkach z garnizonem niemieckim, a do miasta wkroczyły oddziały radzieckie. W sierpniu tego samego roku do Lublina przeniósł swoją siedzibę PKWN czyli Krajowa Rada Narodowa oraz sztab główny Wojska Polskiego. Oprócz przedstawicieli partii i stronnictw politycznych przebywali tu twórcy kultury, pisarze, uczeni. Przez kilka miesięcy Lublin był stolicą tzw. Polski Lubelskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawe miejsca w Lublinie

Centrum Spotkanie Kultur

Największą w historii inwestycja Województwa Lubelskiego w dziedzinie kultury. Dzięki projektowi  Centrum Spotkania Kultur wykonanemu przez Bolesława Stelmacha swoje miejsce znalazł powstający ponad 40 lat teatr. We wnętrzu CSK znajduje się piękna Sala Operowa dla 1000 widzów. Została ona przygotowana do wystawiania spektakli operowych i teatralnych oraz koncertów symfonicznych i muzyki rozrywkowej.

W budynku można znaleźć również:

~ Salę Baletową o powierzchni 230 m2

~ Salę Kameralną,

~ Kino Studyjne,

~ Przestrzenie wystawiennicze,

~ Aleję Kultur stanowiąca trakt komunikacyjny,

~ Plac Teatralny.

W Centrum Spotkania Kultur odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne: koncerty, musicale, festiwale, spektakle oraz wystawy.

 

 

Muzeum Wsi Lubelskiej

Jest to ogromny i bardzo ciekawy Skansen w Lublinie. Jego otwarcie miało miejsce w 1979 roku. Ze względu na dużą różnorodność regionalną Skansen został podzielony na 7 sektorów : Wyżyny Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. W lubelskim Skansenie znajdują się ścieżki prowadzące od chałupy do chałupy, którymi można cały dzień spacerować. Można również oglądać wnętrza chałup oraz zwierzęta gospodarskie przechadzające się wokół nich. W Skansenie znajdują się również obiekty sakralne takie jak: drewniany kościół, cerkiew oraz cmentarz. Do zwiedzania obiektu zachęca również ogromny wiatrak, dworek oraz ciekawa i unikatowa zabudowa małomiasteczkowa, rzadko spotykana w tego typu miejscach. W lubelskim Skansenie są organizowane także wystawy czasowe i ciekawe imprezy plenerowe, które nawiązują do tradycji i obowiązków życia na wsi w ciągu roku.

 

Brama Krakowska

Brama Krakowska jest to jeden z najpiękniejszych obiektów architektonicznych miasta. Jest również jednym z symboli Lublina. Łączy ona rynek i Stare Miasto ze Śródmieściem. Brama Krakowska wzniesiona została w połowie XIV wieku wraz z murami obronnymi miasta. W dolnej części budowy bramy można zauważyć elementy gotyckie, pośrodku – renesansowe, a na szczycie – barokowe. W latach 1959-1964 konserwatorzy przywrócili bramie historyczny wygląd, dzięki czemu możemy podziwiać ją w pełnej okazałości. We wnętrzu Bramy znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublina. Z najwyższej części bramy można podziwiać panoramę miasta.

 

Podziemia Browaru Perła

Browar Perła znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej. Jest to zabytek lubelskiego przemysłu – zmodernizowany dawny klasztor i kościół Ojców Reformatów, w którym w latach 1846 – 2001 produkowano piwo. W 2014 roku pomieszczenia poprodukcyjne zostały udostępnione do zwiedzania. Podróżując po ich zakamarkach można poznać bogatą historię tego miejsca. Można dowiedzieć się trochę o wydarzeniach i postaciach z nim związanych oraz usłyszeć, jak przebiega proces produkcji i z jakich składników powstaje piwo. Na koniec zwiedzania można degustować piwo w wyjątkowej sali, będącej dawną leżakownią Browaru.

 

Plac Po Farze

jest to jedno z najstarszych miejsc na Starym Mieście w Lublinie. Kryje w sobie relikty zabudowy, sięgającej okresu średniowiecza. Kiedyś na miejscu obecnych murów wznosił się kościół pw. św. Michała, będący pierwszą lubelską parafią. Stanowił on jeden z najbardziej istotnych elementów kształtujących panoramę miasta. Dziś o jego istnieniu świadczą fundamenty, odsłonięte i podwyższone w latach 2001–2002 oraz model z brązu, ukazujący wygląd fary odtworzony na podstawie źródeł.

 

 

Tagi: , , , ,