Ważne osoby dla Lublina

Władysław Łokietek

Król Polski, któremu zawdzięczamy nadanie praw miejskich. To właśnie on nadał Lublinowi 15 sierpnia 1317 roku akt lokacyjny.  Zawdzięczamy Łokietkowi wytyczenie nowych granic miasta. Lublin stał istotnym punktem na europejskiej mapie gospodarczej i kulturowej. Łokietek zadbał także o dobrobyt mieszkańców, zwalniając ich na 20 lat z podatków, a na zawsze – z płacenia ceł. Upamiętniliśmy go obchodząc 600-lecie Lublina i nazywając jego imieniem plac położony w samym sercu miasta.

Jan Kochanowski

Jest największym polskim poetą czasów renesansu, a także częsty gość w Lublinie. W swojej poezji podkreślał piękno naszego miasta i Ziemi Lubelskiej. Zagorzały polityk, zabierający głos podczas posiedzeń sejmów szlacheckich w Lublinie. Darzył dużą sympatią nasze miasto, które odwdzięczyło mu się pomnikiem oraz wizerunkiem wykonanym w technice sgraffito na kamienicy przy Rynku 19.

Święty Jan Paweł II

Od roku 1954 Karol Wojtyła, wykładał etykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę, związaną z regularnymi dojazdami z Krakowa, rozpoczynał jako młody ksiądz, kontynuował jako biskup i arcybiskup, a zakończyło ją dopiero wstąpienie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w roku 1978 r. Miał tu wielkie grono uczniów i przyjaciół. Do Lublina powrócił w 1987, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski, a pamiętna msza na osiedlu Czuby zgromadziła wtedy ponad milion osób. W 1997 r. Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

Krzysztof Cugowski

Urodził się 30 maja 1951 roku w Lublinie. W 1969 roku założył zespól o nazwie Budka Suflera, do którego dołączył Romuald Lipko. Mimo, że zespół zakończył działalność kilka lat temu, Krzysztof Cugowski realizuje nowe projekty artystyczne i koncertuje m.in. z synami muzykami: Piotrem i Wojciechem.

Beata Kozidrak

Urodzona w Lublinie, piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka oraz wokalistka zespołu Bajm. Całe dzieciństwo i młodość spędziła w kamienicy przy Grodzkiej 36. Ukończyła III LO im. Unii Lubelskiej.

Urszula

Urodziła się 7 lutego 1960 roku w Lublinie. W 1977 zdobyła Złoty Samowar na XIII Festiwal Piosenki Radzieckie w Zielonej Górze. W 1982 nawiązała współpracę z Budką Suflera, śpiewając przeboje, takie jak „Luz blues, w niebie same dziury ”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król” czy „Powiedz, ile masz lat”. W zespole poznała Stanisława Zybowskiego , który stał się głównym kompozytorem jej piosenek (np. hitu „Rysa na szkle”). W 1990 wyleciała na cztery lata do USA, po powrocie do Polski nagrała hardrockową płytę pt. Biała Droga, którą sprzedano w nakładzie 800 tys. egzemplarzy i którą promowała przebojami „Na sen” i „Konik na biegunach”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ważne osoby dla Lublina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *